Firma ISCAREX s.r.o.ISCAREX pohárTermínovka 2024KraličákCestování s Honzou
Hlavní strana
Podporují nás
ISCAREX, s.r.o.ISCARPardubický krajČeský běhBackground

MČR v běhu na 10 000 m České Budějovice

Letošní šampionát se konal na stadionu v Českých Budějovicích v sobotu 29. dubna 2017. Termín tohoto samostatného MČR byl stanoven opět týden před Pražským maratonem a v konkurenci mnoho dalších trialových či silničních závodů je dlouhodobým problémem, že řada běžců z naší ne příliš široké špičky na startu chybí. Už v loňském roce jsem psal, že tomuto atletickému podniku chybí i diváci. To se letos nezměnilo. V tomto směru by mistrovské desítce pomohlo, aby byla součástí nějakého atletického mítinku. Ale to musí rozhodnout jiní.

Do Budějovic jsme vyrazili v komorním složení a vlakem. V první vlně já s Adélou a za námi dalším vlakem Filip, protože si chtěl ještě přispat. To se mu však krutě vymstilo. Zatímco my jsme byli již na stadionu, Filip v Praze řešil jak se do Budějovic dostat. Navazující spoj mu ujel. Jet dalším vlakem bylo i díky výlukám na trati již na doraz. Poklus z nádraží a možná i čerstvý adrenalin v krvi z dramatického cestování mu později pomohl k výbornému výkonu.

Adéla měla plán běžet v tempu 3:40/km a zaběhnout čas těsně pod 37 minut. Rozběhla závod ve vedoucí skupině, ale tempo bylo vůči plánu příliš rychlé. Metou 2. kilometru proběhla vedoucí 4 členná skupinka v čase 7:00. To bylo výrazně rychlejší a tak trenér zasáhnul a přikázal zpomalit. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Adéla později předběhla před ní běžící Terezu Lajdovou a posunula se na 3. místo. Moira Stewartová, suverénní vítězka si běžela od konce 2. kilometru sólo závod a její tempo akceptovat nebylo možné. Snažit se držet v cíli druhé Barbory Jíšové by možná ještě chvíli šlo, ale je otázka, co by se dělo v druhé polovině závodu. Takto byl závod zvládnutý takticky velice dobře, Ája vydržela celý závod na rozdíl od soupeřek za ní běžet rovnoměrným tempem až do cíle, kontrolovala si s přehledem 3. místo a byl z toho i po zpomalení skvělý osobák 36:10,30 - nový oddílový rekord a hlavně bronzová medaile. Mezičasy: 3:30, 3:30, 3:42, 3:40, 3:38, 3:38. 3:41, 3:39, 3:41, 3:31. Prvních 5 km 18:00, druhých 5 km 18:10.

Filip se s kroužením po ovále vypořádal také skvěle. Držel se v hlavní skupině od 5. místa dále. Před nimi běžely celý závod pouze dvě dvojice: Vít Pavlišta s Peterem Ďurcem (SVK) a Pavel Dymák s Lukášem Olejníčkem. Ve Filipově skupině se pořadí stále přelévalo, tempo se měnilo podle toho, kdo běžel na čele skupiny. Byl to zajímavý souboj až do cíle. Filip v konci dokázal tempo vystupňovat a doběhl na 8. místě (7. v MČR) v čase 31:14,95. Další osobák a nový oddílový rekord. Mezičasy: 3:08, 3:06, 3:10, 3:05, 3:12, 3:11, 3:07, 3:08, 3:06, 3:02. Prvních 5 km 15:41, druhých 5 km 15:33.

Oběma závodníkům upřímně gratulujeme a děkujeme za reprezentaci klubu.

Pro úplnost ještě uvádím, že se šampionátu zúčastnil i další českotřebovský běžec Patrik Vebr závodící za Jiskru Ústí nad Orlicí. Do poloviny závodu juniorů běžel na čele. V druhé polovině bohužel nasazené tempo neudržel a obsadil mezi juniory 6. místo za čas 33:58,62.